Вертикальні ферми. Як?

Вертикальне сільське господарство виникло у відповідь на питання: як збільшити інтенсивність аграрного виробництва, якщо вже не можна нарощувати площу орних земель, а чисельність людей виросла майже на 1 млрд за останні 10 років.

Що таке вертикальна ферма?

Вертикальна ферма – це високоавтоматизований багатоярусний агропромисловий комплекс для інтенсивного сільського господарства, який здатний забезпечити до 15 врожаїв на рік. Сам термін був введений професором Деспомьє в 2000-х роках. З його книгою англійською частково можна ознайомитися за посиланням.

Як працює вертикальна ферма?

Сонячне проміння замінено LED-освітленням: це гарантує «сонячну» погоду та оптимальну довжину світового дня. Замість ґрунту здебільшого використовується гідропонна система, яка витрачає воду на 70-90% економніше, ніж традиційне сільське господарство. Щодо агрохімії: в закритих системах пестициди не потрібні (це знижує витрати та підвищує безпечність продукції), а от без добрив – ніяк, вода та розчинені в ній добрива є тим живильним розчином, на якому буде зростати врожай. Препарати «Фабрики добрив Біогловіт» ® підходять для гідропонних систем.

Види вертикальних ферм

Вони можуть бути тільки для вирощування рослин або для вирощування рослин і тварин.

За типом субстрату можна виділити 3 види:

  • вертикальні гідропонні ферми (найчастіше зустрічаються);
  • аеропонні ферми;
  • ґрунтові (здебільшого для непромислового вирощування).

За культурою, що вирощується, виділяють такі види: вертикальні ферми для зелені, для вирощування овочів, для полуниці тощо. Вони влаштовані відповідно до потреб рослин.

Поширеність «ферм майбутнього» в світі

Поширення почалося з густонаселених країн, де вже є дефіцит простору для вирощування сільгосппродукції: перша комерційна вертикальна ферма запрацювала в Сінгапурі. Також вони поширені в Японії. Найбільше підприємство зараз будується в Дубаї. Як ми повідомляли раніше, ОАЕ тільки 10% продовольства виробляє самостійно, інше імпортує, в тому числі з України. А новий проект зможе забезпечити до 3 т продукції щодня.

В Україні тільки виник інтерес до вертикально організованого сільського господарства, а UA Berry (Українська полуниця) – вже застосовує багато наробок для вирощування ягід.

Вертикальна ферма своїми руками

Для домашнього застосування можна зібрати спрощену конструкцію, взявши за основу Growroom від IKEA. Креслення компанія надає безкоштовно всім бажаючим за цим посиланням.