Органічне землеробство без добрив?

Серед фермерів існує думка, що експортувати українську продукцію до ЄС майже неможливо, бо там все «органік», а серед споживачів, що імпортні європейські продукти кращі за вітчизняні з тієї ж причини. Проте це міфи. Якщо звернутися до статистики, виявиться, що лише 7% земель в європейських країнах зайнято органічним сільським господарством. А в Польщі, продуктовий імпорт з якої добре представлений в наших магазинах, лише 3%. Тобто не вся продукція в ЄС «органік» і та, що імпортується в Україну, також.

Ідея органічного землеробства заснована на вирощуванні продукції без  використання хімічних засобів захисту рослин, добрив, антибіотиків та ГМО. Проте в різних країнах вона трактується різним чином. Так законодавство США допускає використання пестицидів, але тільки сертифікованих та в чітко регламентованому порядку і кількості. Дослідники знаходили в «органік»-продукції також залишки пестицидів. При цьому вартість продукції «органік» та традиційної для споживача може відрізнятись мінімум вдвічі. Максимальна різниця в ціні – в Китаї – там «органік» дорожче своїх традиційних аналогів в 7 разів.

В основі українського законодавства, яке регулює «органік» сферу, лежить закон «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», який начебто і забороняє використання добрив, пестицидів, проте допускає цілий перелік виключень. Без виключень заборонені лише мінеральні азотні добрива. Більш того, в Україні працює організація, яка проводить сертифікацію добрив та засобів захисту рослин для органічного землеробства. Тобто не всякий «органік»-продукт, який продається в 2-5 разів дорожче звичайного, був дійсно вирощений без добрив та пестицидів.