Як заробити на травах

Бізнес на травах набирає обертів в Україні. Причини:

  • дефіцит такої сировини для фармацевтичної, косметичної та харчової промисловості (ми імпортуємо ромашку, календулу (нагідки) тощо більш, ніж на 2,9 млн. дол. на рік);
  • поява умов для їх вирощування (підвищення температури в південних областях, поява нових технологій вирощування трав);
  • невелика конкуренція – холдинги не бажають займатися травами, це нішевий бізнес, на ринку працює не більше 10 компаній, які оброблюють 2 тис. га;
  • потенційно високі доходи.

Трав’яний бізнес має величезний потенціал. В ньому можна виділити два основних сегменти: лікарські та пряні трави. Розглянемо, як заробити на травах в кожному з них.

Вирощування лікарських рослин

Як бізнес виправдано вирощування таких лікарських трав: календула (нагідки), розторопша, ромашка лікарська, алтей, шавлія, м’ята, кропива тощо, що на постійній основі закуповуються фармвиробниками.

Для старту необхідна ділянка для вирощування лікарських рослин, приміщення для сушки сировини, посадковий матеріал, якісне універсальне добриво та, в залежності від вибраної культури, крапельне зрошення. Бізнес на лікарських травах не може будуватися на одній культурі, оскільки ціни не стабільні и можна отримати збитки.

Найпростіше почати з вирощування популярних лікарських рослин, зі збутом яких не виникне проблем. Так ромашка лікарська за вирахуванням витрат на посадку, догляд та збір врожаю приносить 25 тис. грн з га, а корінь валеріани – 130 тис. грн з га.

Подальший розвиток трав’яного бізнеса передбачає вибір найбільш прибуткових культур, купівлю обладнання для подрібнення та пакування, орієнтацію на експорт. Це дозволить заробляли більше.

Вирощування пряних трав

Вирощування прянощів давно популярне в Україні. Але якщо раніше це були головним чином кріп і петрушка, то тепер легко можна придбати базилік, руколу.

В 2015 р. в Україні вперше стали вирощувати шафран – найдорожчу спецію в світі. Врожайність 4-12 кг/га, а вартість 1 кг від 2 до 12 тис. євро. Однак інвестиції в посадковий матеріал також великі.

Якщо ми вас надихнули на вирощування трав – не забувайте, що їх також потрібно підживлювати добривами.