5 рекомендацій по ріпаку

Популярність ріпаку в Україні зростає, адже є попит серед переробників та експортерів. За даними Укрстату та Мінагро, під урожай 2019 року засіяно озимого ріпаку 1,3 млн. га (на 28% більше показників минулого року). Це найвищий показник за 9 років.

Які рекомендації, окрім внесення добрив під ріпак, можна дати аграріям, що хочуть займатися цією культурою?

По вирощуванню ріпаку можна дати 5 ключових рекомендацій.

  1. В якості попереднику перед вирощуванням ріпаку використовуйте зернові культури.

Серед зернових найкращим попередником ріпаку наші колеги з Байєр вважають ярий ячмінь. В структурі сівозміни ріпак та інші культури родини Капустяних (Brassicaceae) можуть займати не більше 25%. Тобто їх сіють на одному полі 1 раз в 4 роки.

  1. Враховуйте, що ріпак – вологолюбна рослина та чутлива до довжини дня.

Ріпак потребує води в 1,5-2 рази більше за зернові. Щоб не допустити втрати вологи з ґрунту, рекомендується уникати додаткових обробок навесні (культивація тощо). Уникайте ґрунту з застоєм води.

Сіяти ярий ріпак рекомендують якомога раніше, оскільки збільшення довжини дня (понад 14 годин) прискорює проходження рослиною фаз розвитку. Ріпак не встигає наростити вегетативну масу й урожайність знижується.

  1. Підготуйте ґрунт до посіву ріпаку

Оптимальний pH ґрунту від слабокислого до нейтрального.

Коренева система ріпаку проникає на глибину до 1,5 м. Тож ґрунт не повинен мати перешкод для цього у вигляді ущільнень. Їх потрібно виявити та ліквідувати восени.

Посівний шар ґрунту повинен бути дрібногрудкуватим та без рослинних рештків минулого врожаю. Але спалювали стерню не рекомендується, оскільки солома покращує структуру ґрунту та при розкладанні збільшує родючість.

  1. Оберіть добрива для ріпаку

Ріпак дуже вимогливий до мінерального живлення. Вносити добрива під ріпак обов’язково навіть на родючі ґрунти. Ріпак потребує двократного внесення комплексних добрив для олійних культур, в складі – азот, калій, фосфор, сірка. А також обов’язкового внесення додаткового борного добрива перед цвітінням. Озимий ріпак потребує внесення добрив восени для підвищення зимостійкості.

  1. Захистіть ріпак від шкідників.

Використовуйте якісні гербіциди для боротьби з бур’янами. Вчасно обробляйте посіви препаратами проти комах та фунгіцидами (на системній основі).

Бажаємо вам гарних врожаїв!